Ethereum i Berlin Upgrade. Jakie zmiany przyniesie hard fork ETH?

Hard fork Ethereum Berlin Upgrade

Wielu entuzjastów krypto czekało na to uaktualnienie i nareszcie do niego doszło. Stało się to dokładnie na wysokości bloku nr 12 244 000. Nadzieje były duże, a chyba najbardziej liczono na zmniejszenie opłat transakcyjnych (gas fees). Te natomiast rosły w zatrważającym tempie z powodu zwiększenia ruchu w obszarach DeFi oraz NFT.

Hard Fork Ethereum

Jak wspomniałem, har fork ETH miał miejsce w bloku 12 244 000. Największą oszczędnością dla korzystających z protokołu Ethereum jest, obok niższych opłat transakcyjnych, możliwość łączenia wielu transakcji. Nie mamy co ukrywać, opłaty są na chwilę obecną powalające, dzisiaj przy próbie swapu zobaczyłem taką oto informację w portfelu Metamask:

Nic więc dziwnego, że gdy tylko można, ludzie uciekają np. do Binance Smart Chain czy Polkadot.

Ethereum Berlin Upgrade – co zmieni?

Dlaczego Berlin? Nazwa została wzięta od konferencji Ethereum – Devcon, a konkretnie od miasta, w którym się odbyła. Devcon 0, jak się domyślacie, była zorganizowana w Berlinie, Devcon 1 natomiast w Londynie. Dlatego też kolejny upgrade sieci Ethereum będzie nazywał się London.

Poza wymienionymi Na początku wpisu zmianami w kwestii opłat transakcyjnych, fork ten ma być wstępem do dalszych, większy zmian. Jedna z nich jest zaplanowana na lipiec tego roku, otrzymała symbol EIP-1559 (skrót EIP oznacza Ethereum Improvement Proposals) i ma polegać na przekazaniu sieci kontroli nad opłatami. Co to oznacza? Górnicy straciliby swoje dochody z tego kawałka tortu. To jednak nie wszystko, co jeszcze Ethereum ma do zaoferowania. Szykuje się też niemałą rewolucja…

Ethereum 2.0

Ta zmiana jest chyba najbardziej kontrowersyjna, bo oznacza przede wszystkim na przejście całego łańcucha bloków z konsensusu Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Ma to zapewnić:

  • możliwość równoległego przetwarzania większej ilości transakcji,
  • wsparcie zabezpieczenia całej sieci Ethereum,
  • przyspieszenie transakcji,
  • wpływ na wysokość i przewidywalność opłat transakcyjnych.

Domyślacie się, kto jest najbardziej przeciwny Ethereum 2.0? Tak, górnicy. Cały sprzęt, który jest obecnie wykorzystywany do wydobycia Ethereum może okazać się bezużyteczny. Konsensus Proof of Stake działa przecież na zupełnie innej zasadzie niż Proof of Work.

Zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące. Miejmy nadzieję, że zmiany wprowadzane w sieci Ethereum będą miały pozytywny wpływ na cenę tej kryptowaluty. A ta osiągnęła ostatnio kolejne ATH na poziomie ponad 2500 USD. WIęcej o hard forku możecie poczytać na blogu Ethereum Foundation.

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Skomentuj