Uniswap jest protokołem DeFi, giełdą DEX opartą na Ethereum. Jego pierwsza wersja została uruchomiona w listopadzie 2018 roku i już wtedy pozwalała w pełni wykorzystać możliwości DeFi. Chodzi oczywiście o wymianę różnych monet w zdecentralizowany sposób, z pominięciem znanych dotychczas giełd kryptowalut. Dzisiaj ma zostać uruchomiony Uniswap v3. Zobaczymy, jakie zmiany i ulepszenia wprowadza.
Uniswap v3 – co nowego w skrócie
Obszar zdecentralizowanych finansów (DeFi) rozwija się w zawrotnym tempie, ta branża bije kolejne rekordy i ustala coraz to nowe szczyty dla wolumenu transakcji. Uniswap jest jedną z czołowych zdecentralizowanych giełd (DEX) i nie może sobie pozwolić na brak aktualizacji i ulepszeń. Uniswap (w odróżnieniu np. od Pansakeswap) działa na protokole Ethereum, a v3 tej giełdy ma zapewnić użytkownikom przede wszystkim większą kontrolę nad płynnością (liquidity), jak i większe bezpieczeństwo dla bardziej ryzykownych transakcji.
DeFi i Ethereum
Jak już wspomniałem, rozwój DeFi postępuje bardzo gwałtownie. Już teraz jest to wielomiliardowa branża, która z powodzeniem zaczyna zastępować niektóre tradycyjne instytucje finansowe. DeFi pozwala nam na pożyczanie pieniędzy, gdzie zabezpieczeniem są nasze aktywa, gdzie nie bada się zdolności kredytowej i nie składa stosu papierów. DeFi pozwala nam na pasywne zarabianie dzięki odsetkom od ulokowanych aktywów (staking). Dzięki DeFi możemy wymieniać tokeny bezpośrednio. W temacie Uniswap nie bez znaczenia pozostaje blockchain Ethereum (token ERC-20), bo to właśnie na nim działa ta giełda DEX. Ethereum jest drugą co do kapitalizacji rynkowej monetą i jej cena ma silną tendencję wzrostową.
Uniswap – najważniejsze cechy i funkcje
Uniswap jest największą i najpopularniejszą giełdą DEX opartą na protokole Ethereum. jej działanie nie opiera się na zleceniach kupna i sprzedaży, ale na pewnych algorytmach wyceny różnych aktywów. Jest to tzw. automated market maker (w skrócie: AMM). Wybaczcie, nie znam polskiego odpowiednika.
Obrót Uniswap z 24 godzin wyniósł ostatnio blisko 1,9 miliarda dolarów. Oczywiście nie jest to nawet połowa obrotu giełd pokroju Binance, ale też nie pozostaje to bez znaczenia w wiecie DeFi. Oto niektóre z ważniejszych funkcji Uniswap ogólnie i nowej wersji v3:
- tzw. skoncentrowana płynność (concentrated liquidity) – inwestorzy nie muszą lokować tak dużego kapitału, jak dotychczas, aby osiągnąć zakładane wyniki,
- dodanie większej ilości poziomów opłat – daj to inwestorom możliwość określenia poziomu ryzyka podczas handlu mniej stabilnymi aktywami,
- funkcje zapewnienia aktualnej ceny podczas handlu (tzw. wyrocznie, z ang. oracles)- zmniejsza to ryzyko strat lub błędów spowodowanych przez niewłaściwe dane.
Moim zdaniem powyższe funkcje nie będą miały większego znaczenia dl osób początkujących, które chcą po prostu wymienić jeden token na drugi w niewielkiej ilości. Zmiany docenią za to zaawansowani traderzy, którzy obracają większymi środkami i stosują różne strategie handlu. Dowiedz się więcej o Uniswap v3: 1, 2.
Logo Uniswap jest znakiem towarowym Uniswap Labs.