Transakcje Bitcoin są najdroższe w historii. Chcesz wiedzieć, dlaczego?

Transakcje Bitcoin

Obecnie opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin są najdroższe w historii. Koszt pojedynczego przelewu jest wyższy od ostatnich rekordów z końca 2017 roku. W tym wpisie postaram się Wam wytłumaczyć, co wpływa na wysokość tych opłat.

Ile kosztuje przesłanie Bitcoina?

Według bitinfocharts.com średni koszt transakcji Bitcoin wynosi 59,87 USD. Tak, prawie 60 dolarów, czyli ponad 200 zł wg aktualnego kursu. Głównym czynnikiem podnoszącym opłaty transakcyjne Bitcoina są jego użytkownicy. Krótko mówiąc: im więcej osób korzysta z sieci, tym droższe są te opłaty. Na poniższym wykresie możecie zobaczyć historyczne wartości opłat.

Opłaty transakcyjne w blockchainie Bitcoin, źródło: bitinfocharts.com

Co ciekawe tylko w kwietniu tego roku koszt za wykonanie transakcji Bitcoin wzrósł o ponad 300%, w pierwszej połowie kwietnia wynosił „jedynie” 14,86 USD. Tak na marginesie: są kryptowaluty, które możecie przesyłać całkowicie za darmo i w mgnieniu oka, naprawdę. Przykładem takiej monety jest NANO, polecam zrobić własny research.

Kto pobiera opłaty w sieci Bitcoin?

Każda transakcja w blockchainie Bitcoina musi być zatwierdzona przez górnika/kopacza/minera, czyli kogoś, kto w procesie tzw. miningu (zobacz: PoW) tworzy nowe bloki i otrzymuje nagrodę w postaci BTC. Opłatę transakcyjną można w sumie obniżyć, ale wtedy czas realizacji naszej transakcji może się znacznie wydłużyć. Warto też wiedzieć, że blockchain Bitcoin ma limit 7 transakcji na sekundę.

Lightning Network rozwiązaniem?

Innym wyjściem przyspieszenia transakcji i obniżenia kosztów ich wykonywania jest korzystanie z tzw. Lightning Network Bitcoina. Ta warstwa jest jednak rzadko wykorzystywana, a wiele portfeli i giełd kryptowalutowych (np. Binance, Kraken czy Coinbase) w ogóle jej nie wspiera. Pełne przejście na Lightning Network na pewno ułatwiłoby adopcję Bitcoina w codziennym życiu i wykorzystaniu go do płatności.

jak działa Lightning Network – zobacz film

Bez pewnych zmian Bitcoin nadal będzie traktowany jako tzw. store of value, czyli sposób na przechowywanie środków celem późniejszego ich wykorzystania, odsprzedaży. Przejście na Lightning Network na pewno byłoby bardzo pomocne.

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Skomentuj