Central Bank Digital Currencies (CBDC), czyli Waluty Cyfrowe Banku Centralnego

CBDC cyfrowe euro

W tym wpisie przyjrzymy się tytułowym Central Bank Digital Currencies. Czym jest CBDC? Co zmienią Waluty Cyfrowe Banku Centralnego? Jakie kraje mają już CBDC lub pracują nad jej wdrożeniem? Jak to działa i co to jest?

Co to jest waluta cyfrowa banku centralnego, w skrócie CBDC?

Jeżeli interesujesz się branżą kryptowalut i śledzisz to, co się dzieje w temacie cyfrowych aktywów, to na pewno natknąłeś się już na skrót CBDC. Waluty Cyfrowe Banku Centralnego mają być nową (nowoczesną?) formą pieniędzy emitowanych przez banki i prawnym środkiem płatniczym (Central bank digital currencies, Bank for International Settlements [marzec 2018] oraz The Rise of Digital Money; Tobias Adrian i Tommaso Griffoli, International Monetary Fund [lipiec 2019]). Zauważalny jest duży wzrost zainteresowania płatnościami w formie cyfrowej opierającej się na technologii blockchain. Ma to znaczący wpływ na chęć rozwoju CBDC. Bitcoin został użyty po raz pierwszy  w 2009 roku, aż dziw, że banki dopiero od niedawna interesują się szerzej wykorzystaniem jego technologii. Chociaż Ekwador robił pilotaż już w 2014 roku, ale bez skutku.

Dlaczego banki chcą własnej waluty cyfrowej?

Jak podaje raport Goldman Sachs (link do raportu na dole wpisu), jest kilka bardzo ważnych powodów, dla których banki i kraje rozpoczynają prace nad rozwojem walut cyfrowych. Poznajmy niektóre z nich:

 • redukcja kosztów (nie trzeba drukować gotówki, przechowywać jej, transportować),
 • obniżenie kosztów transakcji i skrócenie czasu ich wykonywania, głównie w odniesieniu do transakcji międzynarodowych,
 • większa kontrola nad wykonywanymi transakcjami (Tu widzę plusy i minusy. Na minus: oznacza to większą kontrolę nad finansami obywateli i wgląd w to, co posiadają. Na plus: ograniczone będą działania nielegalne, pranie pieniędzy itp.).

Które kraje mają już walutę cyfrową lub nad nią pracują?

W raporcie przygotowanym 29 października 2020 roku przez Goldman Sachs czytamy, że niektóre kraje lub banki już posiadają walutę cyfrową lub pracują nad jej stworzeniem. Oto lista wraz z nazwami poszczególnych CBDC:

 • Bahamy – Sand Dollar (uruchomiona 20.10.2020),
 • Brazylia (prace trwają),
 • Wschodnie Karaiby – DXCD (prace trwają),
 • Urugwaj – e-Peso (prace trwają),
 • Stany Zjednoczone  (prace trwają),
 • Europejski Bank Centralny – Digital Euro (prace trwają, decyzja o ewentualnym uruchomieniu zapadnie w połowie 2021 roku),
 • Szwecja – E-krona (prace trwają),
 • Norwegia (prace trwają),
 • Ukraina – E-hryvnia (prace trwają),
 • Wielka Brytania – (prace trwają, powołana grupa zadaniowa),
 • Kambodża – Bakong (prace trwają, start był zaplanowany na początek 2020, ale został przesunięty),
 • Chiny – Digital RMB, Cyfrowy Juan/e-juan/renminbi (prace trwają),
 • Japonia – Digital Yen (prace trwają),
 • Korea Południowa (prace trwają),
 • Tajlandia (prace trwają),
 • Afryka Południowa (prace trwają).

Reuters podaje (link na dole wpisu), że w ciągu najbliższych 3 lat już ok. 20% krajów na świecie może posiadać własną walutę cyfrową. Liczba zainteresowanych banków stale rośnie, co widać na poniższej mapie świata (stan na styczeń 2021):

Źródło: Reuters

CBDC w Polsce? czy będzie cyfrowa złotówka?

Prezes NBP Adam Glapiński podkreślał w swojej wypowiedzi w listopadzie 2020 roku fakt, że gotówka jest dla Polaków bardzo ważna ze względu na jej bezpieczeństwo i nasze zamiłowanie do wolności…

Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań.

Chciałbym podkreślić, że my jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia forsowanej przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek. Wręcz przeciwnie generuje ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych oraz dla wolności poszczególnych obywateli. NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność – o gotówce.

Całą wypowiedź zobaczysz na poniższym nagraniu.

Ciekawe, jak będą wyglądały kolejne miesiące i lata. Tym bardziej, że zupełnie odmiennego zdania jest Tadeusz Kościński – minister finansów.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie CBDC, polecam lekturę następujących artykułów:

Masz swoje zdanie w kwestii cyfrowych walut? Jesteś ich zwolennikiem czy wolisz tradycyjną gotówkę? Zapraszam też do wzięcia udziału w poniższej ankiecie.

Czy chciał(a)byś, aby w Polsce wprowadzono CBDC (cyfrową złotówkę)?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Skomentuj