Staking kryptowalut, czyli dochód pasywny za samo przechowywanie monet

Staking kryptowalut, czyli dochód pasywny

Aby zarabiać na kryptowalutach, niekoniecznie trzeba nimi handlować, czy jedynie trzymać i czekać, aż ich cena wzrośnie. To nie jest typowy dochód pasywny, bo wymaga od nas pewnego wkładu i działań. Istnieje pewien sposób na całkowicie pasywne zarabianie na posiadanych kryptowalutach. Hasło klucz to tutaj staking kryptowalut. W tym wpisie pokażę Wam, jakie kryptowaluty działają na algorytmie Proof of stake (PoS), bo to on właśnie pozwoli na uzyskanie dochodu pasywnego.

Staking kryptowalut – co to jest?

Cold staking – portfel sprzętowy

Wyobraźmy sobie staking i algorytm Proof of stake (PoS, mechanizm konsensusu) jako konto oszczędnościowe na całkiem przyzwoity procent, jeżeli porównamy je z instrumentami oferowanymi przez banki. W tym drugim przypadku oprocentowanie wynosi obecnie jakieś 0,5% w skali roku, a za staking kryptowalut możemy otrzymać nawet 5, 8 czy 10%. Staking polega na przechowywaniu danej kryptowaluty w portfelu (na giełdzie, portfelu na komputerze, w telefonie lub na portfelu sprzętowym) przez pewien okres czasu. Może to być miesiąc, dwa miesiące, pół roku czy rok. To od Ciebie zależy na jak długo chcesz zamrozić swoje środki i jaki chcesz mieć zwrot z inwestycji (ROI). Blokowanie monet na portfelu sprzętowym nazywane jest cold staking.

Oczywiście im dłużej trzymamy krypto zamrożone w portfelu, tym więcej możemy zarobić. Blokowanie kryptowalut poprzez staking jest alternatywą dla bardzo energochłonnego górnictwa (mining). Najprościej mówiąc PoS działa następująco: Ty blokujesz swoje monety, a protokół przypisuje Ci w określonych odstępach czasu prawo do zatwierdzenia bloku. Za zatwierdzenie otrzymujesz nagrodę w postaci cennych monet i w ten sposób zbierasz należny Ci procent.

Które monety można stakować?

Nie każda kryptowaluta działą w protokole Proof of stake, więc nie zakładajcie, że otrzymacie procent od wszystkiego, co trzymacie w portfelu. Podam tutaj kilka największych i najciekawszych moim zdaniem kryptowalut, które można stakować. Procent APY (Annual percentage yield- roczny zysk procentowo) podaję na czas pisania artykułu (marzec 2021). Może on ulec zmianie bez zapowiedzi. Wskazany we wpisie APY otrzymujemy przy stakowaniu w portfelu Exodus. Stakowanie w innych portfelach może być objęte wyższą lub niższą stawką APY.

Staking w portfelu Exodus

Algorand (ALGO)

Obecny poziom APY to 6,01%

Cardano (ADA)

APY 6,97%

Cosmos (ATOM)

APY 9,01%

NEO (NEO)

APY 3,7%

Ontology (ONT)

APY 7,81%

Tezos (XTZ)

APY 5,53%

VeChain (VET)

APY 1,43%

Stakować można też inne monety, np. Polkadot (DOT), jednak portfel Exodus nie oferuje takiej możliwości. Ma ją za to portfel sprzętowy Ledger w wersji Nano S lub Nano X. Zachęcam do poczytania na ten temat na stronie producenta. A jeżeli szukacie bogatszej listy, zerknijcie na stronę CoinToStake.

Staking na giełdzie kryptowalut

Staking to chyba jedyny powód na trzymanie kryptowalut na portfelu giełdowym dłużej niż jest to konieczne. Świetnie nadaje się do tego jedna z największych giełd krypto na świecie – Binance.

Binance rejestracja

Na moment pisania tego artykułu Binance oferuje swoim użytkownikom aż 45 produktów stałego stakingu. Stały staking to wg Binance:

Możesz uzyskać odsetki, trzymając kryptowalutę, która jest obsługiwana przez Stały Staking. W okresie blokady wypłaty i handel nie są obsługiwane. Jest on odpowiedni dla użytkowników, którzy pragną trzymać monety przez długi czas, co więcej, oferuje wyższe zyski.

Spójrzcie tylko na przykładowe APY:

Szacunkowe APY w wysokości nawet do 34% robi wrażenie, prawda? 🙂

Mam nadzieję, że zamieszczone w tym wpisie informacje zwiększą Wasze zainteresowanie na temat stakingu kryptowalut i że wyczytaliście tutaj coś nowego. Oznacza to, że dział Kryptowaluty dla początkujących i cały serwis zaczyna spełnia swoje zadanie i moje pierwotne założenia. Jeżeli chcielibyście uzupełnić temat i podzielić się swoimi spostrzeżeniami o PoS, zapraszam do komentowania.

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Komentarze (1)

[…] z Defi i np. stakingu czy farmingu, kryptowaluty lub stablecoiny po prostu rosną, hodujesz je, a w dowolnym momencie […]

Skomentuj