Bitcoin i inne kryptowaluty notują ogromne spadki. Ale to nie koniec hossy!

Cena Bitcoina spada

Jak zapewne zauważyliście, na rynku kryptowalut prawie wszystko jest teraz na czerwono. Bitcoin traci ponad 40%, za nim podążają inne kryptowaluty tracąc od 30 do aż 50%. Te większe i te mniejsze. Niektórzy mówią, że to koniec hossy, ale moim zdaniem jest to jedynie większa korekta i celowe działanie większych graczy mające na celu ściągnięcie z rynku ogromnych pieniędzy od nowych i niedoświadczonych inwestorów. Oczywiście nie mam stuprocentowej pewności, ale analiza sytuacji właśnie za tym przemawia. W tym wpisie przyjrzymy się kilku czynnikom, które mają wpływ na obecne ceny kryptowalut.

Chiny banują Bitcoina

Tak, po raz kolejny Chiny dochodzą do słowa w kwestii BTC. Ogólnie handel krypto w tym kraju jest nielegalny od 2019 roku, ale mimo to Chińczycy nie porzucili handlu kryptowalutami online. Tym razem chińskie uznały, że Bitcoin i inne kryptowaluty nie mogą być używane jako środek płatniczy, bo nie są to „prawdziwe” waluty.  Oznacza to ograniczenia dla instytucji finansowych, które w tej sytuacji nie mogą oferować swoim klientom usług powiązanych z kryptowalutami.

Elon Musk i Bitcoin

Nie bez znaczenia dla ostatnich spadków pozostały też ostatnie tweety Elona Muska, CEO Tesli. Ten jakże mocno podkreślał fakt, że Bitcoin nie jest przyjazny dla środowiska przez algorytm PoW wymagający od kopalni dużego zużycia energii podczas wydobycia. Wiele osób zarzucało Muskowi hipokryzję, gdyż zapomniał on chyba o tym, że wycinka tysięcy hektarów powierzchni lasów pod budowę fabryk Tesli czy produkcja akumulatorów do jego samochodów lub produkcja samych aut jest także ogromnym obciążeniem dla środowiska. Nie wspominając już o tym, że Dogecoin, którego tak Promuje Musk, też opiera się na PoW… I jeszcze jedno: Tesla nagle przestałą akceptować płatność Bitcoinem za swoje samochody. Pocieszeniem w tym wszystkim było to, że firma nie zamierza sprzedawać BTC zakupionych wcześniej.

Tymi wpisami Musk pewnie bardziej szkodzi swojej firmie, aniżeli kryptowalutom, ale nie mi to oceniać. Czas pokaże, jakie będą tego konsekwencje.

Zmiany w podatkach w USA

Zmiany w systemie podatkowych w USA dokonane przez Prezydenta Bidena niekoniecznie wpływają na nas bezpośrednio, ale pośrednio już tak. Biden planuje prawie dwukrotnie podnieść podatek od inwestycji dla osób zarabiających ponad milion dolarów rocznie. Może dla wielu jest to kwota niewyobrażalnie wysoka, jednak inwestorzy bez problemu osiągają takie zyski. Nic więc dziwnego, że wizja dwukrotnie wyższego podatku od inwestycji (w tym także inwestycji w kryptowaluty) wystraszyła niektórych z nich powodując sprzedaż kryptowalut i tym samym spadek cen.

Masowy FUD

Chiny, Musk i kilka innych, mniej ważnych wydarzeń zaczęły wpływać na postrzeganie kryptowalut wśród świeżych inwestorów. Szerzone były i są nieprawdziwe informacje, informacje wprowadzające w błąd (zob. FUD). Ludzie zaczęli z popłochem uciekać ze swoich inwestycji, sprzedawali ze stratą, co tylko jeszcze bardziej obniżało cenę. Media zrobiły swoje i niech nikt nie mówi mi, że negatywnie nacechowane nagłówki największych portali na świecie nie miały wpływu na nastroje wśród inwestorów. Całość wygląda na zorganizowaną i zsynchronizowaną akcję, ale pewnie weźmiecie mnie za teoretyka spiskowego…

Sami zobaczcie te nagłówki.

Reuters

CNBC

Bloomberg

Forbes

Independent

yahoo! finance

Czy zauważyliście kiedyś, żeby wszyscy tak jednomyślnie i chętnie rozpisywali się o nowych ATH Bitcoina? Bo ja nie…

Co robić? Jak żyć?

Po pierwsze: nie daję się grubym rybom. Jeżeli w kryptowaluty zainwestowałem środki, które nie wpływają na moją bieżącą zdolność (co byłoby rozsądnym rozwiązaniem), to po prostu włączam trym HODL i przeczekaj spadek.

Po drugie: daję na luz. Poważnie. Ciągłe śledzenie wykresów nie wpłynie dobrze na moje zdrowie psychiczne. Wiem coś o tym 😉 Wyłączam czasem komputer, daję odpocząć oczom i wracam, gdy rynek zacznie się odbijać.

Po trzecie: jeżeli mam jakieś wolne środki, a chyba już nie mam, to kupuję w dołku – BTD. Po odbiciu rynku będę mógł sprzedać z ładnym zyskiem.

Te 3 punkty to moja strategia i tylko i wyłącznie moja własna opinia, a nie porada inwestycyjna.

Keep calm and HODL

A co robić, gdy sprzedałeś ze stratą?

Żałuj.

Na koniec polecam Wam jeszcze analizę sytuacji w wykonaniu osób z wiedzą i doświadczeniem o wiele większym od moich.

Bitcoin spada o 53% czy to koniec wzrostów?

Quo Vadis Bitcoin? Chiny zbanują mining BTC? Rynek spada! W co grają grubasy?

Bitcoin SPADA Szybko!!! Koniec Hossy? Analiza On-Chain Bitcoina KŁAMIE?

EDIT: Polecam Ci też tę analizę sytuacji znanego tradera DaanCrypto:

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Skomentuj