Jak kupować Bitcoin i inne kryptowaluty? 8 zasad, których warto przestrzegać

Jak kupować Bitcoina i inne kryptowaluty

Jeżeli trafiłeś na mój blog o kryptowalutach, zapewne albo już podjąłeś decyzję o zakupie kryptowalut albo rozważasz taką opcję. Postaram Ci się w poniższym wpisie pokazać w kilku najważniejszych punktach, jak kupować Bitcoin, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu Bitcoina lub innych kryptowalut, jakich zasad przestrzegać, czego unikać itp.

Moim zdaniem należy przede wszystkim zrozumieć kryptowaluty i Bitcoina. DYOR, czyli Do Your Own Research. Czytaj, oglądaj filmy, webinary, wywiady, słuchaj ekspertów, analizuj, badaj rynek, czytaj Whitepaper projektów. Nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz albo co polecił Ci kolega. Owszem, wysłuchaj jego propozycji, ale zanim zainwestujesz w coś swoje pieniądze, sprawdź to.

Kupowanie kryptowalut – ważne zasady

1. DYOR

Jest to bardzo ważna zasada inwestowania. Łatwo można odnieść to do życia codziennego. Wyobraź sobie sytuację: znajomy mówi Ci o nowym komputerze, który koniecznie musisz kupić. Załóżmy, że akurat potrzebujesz nowego sprzętu, ale czy od razu biegniesz do sklepu i kupujesz to, co poleciła Ci jedna osoba? Wątpię. Najpierw pewnie sprawdzasz specyfikację urządzenia, czytasz opinie o nim, jakieś benchmarki itp. Sprawdzasz też, czy będzie on odpowiedni do Twojej pracy. Może znajomy potrzebuje laptopa do montażu wideo, a Ty akurat do pracy biurowej. To samo tyczy się inwestowania: zrób własny research, dopiero później podejmuj decyzje.

2. Nie wydawaj kwoty większej, niż możesz stracić.

Co to oznacza w praktyce? Nie zapożyczaj się, aby zainwestować. Pokusa może być wielka. Na giełdzie zielono, wszystko rośnie, 10%, 50%, 100%. Postanawiasz wejść. Pożyczasz np. 50000 zł i kupujesz Bitcoina. Po Twoim zakupie jego cena spada, powiedzmy 20%, a Ty sprzedajesz w panice i strachu przed utratą pieniędzy. Znika 10000 zł, a Ty zostajesz z długiem i odsetkami. OK, może być też tak, że kupisz coś za pożyczone pieniądze i zarobisz na tym te 20%. Będziesz 10000 zł do przodu, ale pamiętaj, że to zawsze jest ryzyko. Dlatego kupuj tylko za takie kwoty, które możesz stracić bez dodatkowego obciążania budżetu. Nie wyjdziesz na minus.

3. Nie trzymaj pieniędzy ani kryptowalut na giełdzie

Oczywiście dłużej, niż będzie to konieczne. Jeżeli regularnie handlujesz krypto (czego nie polecam Ci, jeżeli jesteś osobą początkującą), to zarówno Twoje waluty, jak i kryptowaluty będą trzymane na giełdzie. Jeżeli natomiast zamierzasz regularnie inwestować w kryptowaluty, wypłacaj je z giełdy najlepiej po każdym zakupie. Pamiętaj, że jeżeli nie masz kluczy do swojego portfela, to tak naprawdę nie posiadasz walut w nim przechowywanych. Małym wyjątkiem jest pasywny dochód za tzw. staking, ale to także wiąże się z ryzykiem utraty środków, gdyż monety nadal tkwią w portfelu, do którego nie masz kluczy. Gdzie najbezpieczniej wypłacać Bitcoina i inne kryptowaluty? O tym niżej.

4. Kup portfel sprzętowy

Na blogu pisałem już o bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut. Tutaj powtórzę krótko: zainwestuj te 300 czy 500 zł w portfel sprzętowy (np. Ledger Nano X) i śpij spokojnie. Krypto jest w nim bezpieczne, portfel działa bez dostępu do Internetu, to Ty masz klucze do niego i Ty zarządzasz swoimi środkami.

Ledger - Crypto Beginners Pack

5. Uważaj na naciągaczy i “Super” okazje

Osobiście dostaję mnóstwo SPAMu o tym, jak to dużo można zarobić na kryptowalutach, jak dobrze jest w nie inwestować. Widzę reklamy, otrzymuję telefony. A najlepiej zapłacić za to komuś i niech on się tym przejmuje, a my tylko będziemy zbierać profity. Oczywiście żartuję. Nigdy nie dawaj komuś pieniędzy, które on ma zainwestować w kryptowaluty, uważaj też na inwestowanie w różnego rodzaju kontrakty wydobycia kryptowalut (mining). Z drugiej strony, jeżeli masz zaufanego przyjaciela, którego chcesz poprosić o pomoc w inwestowaniu. Dajesz mu FIAT, a on kupuje Ci za to Bitcoina, bo na razie zupełnie tego nie rozumiesz, a chcesz zacząć, to już Twoja decyzja. Chociaż z tym też bym uważał, ludzie różnie się zachowują, jeżeli chodzi o pieniądze…

6. Kupuj kryptowaluty w zaufanych miejscach

Jeżeli ktoś oferuje Ci transakcję zakupu kryptowalut bez prowizji, za okazyjną cenę, niech zapali Ci się czerwona lampka. Albo najlepiej kilka. Ogólnie lepiej jest kupować kryptowaluty w miejscach typu giełda kryptowalut czy tzw. swap. Jeżeli nie znasz giełdy, sprawdź dokładnie informacje o niej. Musi to być zarejestrowana firma, podmiot działający legalnie. Musi to też być giełda, która pozwoli Ci na wypłatę swoich kryptowalut w dowolnym momencie. Najlepiej oczywiście na portfel sprzętowy. Sprawdzone giełdy o globalnym zasięgu to np. Binance lub polska BitBay.

7. 10 razy sprawdź adres portfela, na który wypłacasz

Nawet, jeżeli wypłacasz na swój portfel. Pamiętaj, że transakcje w blockchain są nieodwracalne i pomyłka w adresie portfela będzie skutkowała utratą środków. Pamiętaj: transakcje w sieci Bitcoin, Ethereum czy Bitcoin Cash są nieodwracalne. Nawet giełda, z której wypłacasz pieniądze, nie będzie w stanie Ci pomóc.

8. Polub uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Przyzwyczailiśmy się do wygody. Przeglądarki zapamiętują za nas hasła. Hasła mamy takie same lub podobne w wielu miejscach. Tracimy czujność. Ale zastanów się przez chwilę, czy nie warto poświęcić dodatkowych kilkunastu sekund na przepisanie kodu wygenerowanego przez aplikację uwierzytelniania dwuskładnikowego, jak np. Google Authenticator. To dodatkowa i bardzo silna warstwa ochrony. Co oznacza? Nawet jeśli ktoś przejmie Twoje hasło i login, to nie zaloguje się na konto bez wpisania kodu z aplikacji. Hasła jednorazowe generowane są co 30 sekund. Ogólnie polecam Wam ten sposób dodatkowego zabezpieczania nie tylko na giełdach kryptowalut, ale także podczas logowania do portali społecznościowych czy poczty e-mail. Innym sposobem uwierzytelniania dwuskładnikowego są sprzętowe klucze U2F, ale o nich może przy innej okazji, gdyż nie wszystkie serwisy są z nimi kompatybilne.

Powyżej wymieniłem kluczowe moi m zdaniem zasady, których należy przestrzegać podczas zakupu, transferu i sprzedaży kryptowalut. Warto zadbać tutaj o każdy szczegół, uczyć się, edukować i być ostrożnym. Na pewno nie zaboli.

Jak już zacząłeś przygodę z inwestowaniem w Bitcoina lub inne kryptowaluty i chcesz inwestować długoterminowo (zob. HODL), to postaw sobie cele. Przemyśl, jakie środki i w jakich odstępach czasu możesz na to przeznaczyć i trzymaj się tego. Nie musisz od razu kupować całego BTC, chyba że Twoje finanse na to pozwalają. Jeżeli nie, to bądź cierpliwy i sumienny. Ziarnko do ziarnka…

W każdej chwili miej też z tyłu głowy, że rynek kryptowalut jest rynkiem bardzo niestabilnym, podatnym na spekulacje i niosącym ze sobą duże ryzyko.

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Skomentuj