Bitcoin Whitepaper (Biała Księga) – wersja PL

Bitcoin Whitetaper

Biała Księga Bitcoina (z ang. Bitcoin Whitetaper) to swoisty dokument traktujący o tym, czym jest Bitcoin, jak działa i po co powstał. Na 9 stronach przeczytacie wszystko, co osoba zaczynająca swoją przygodę z krypto i Bitcoinem powinna wiedzieć. Autorem tekstu jest, nadal pozostający anonimowym, Satoshi Nakamoto. We wstępie podkreśla on centralizację transakcji finansowych i ich zależność od instytucji finansowych, pełniących rolę pośrednika każdej transakcji. Bitcoin pojawia się tutaj jako rozwiązanie.

Potrzebny jest wobec tego elektroniczny system płatności oparty o dowód kryptograficzny, a nie zaufanie, który pozwala dowolnym dwóm dobrowolnie podejmującym decyzje stronom na dokonywanie bezpośrednich transakcji między sobą bez potrzeby angażowania zaufanej strony trzeciej. Transakcje, których cofnięcie byłoby obliczeniowo niepraktyczne, chroniłyby sprzedawców przed oszustwem, zaś dla ochrony kupujących można byłoby wdrożyć rutynowe mechanizmy depozytowe.

Dalej jest mowa o publicznym dostępnie do wszystkich transakcji dokonanych za pomocą blockchain Bitcoina.

Aby tego dokonać bez zaufanej strony trzeciej, transakcje muszą być ogłaszane publicznie.

Wyjaśniona została też zasada działania PoW, czyli Proof-of-Work, a także funkcjonowanie sieci blockchain, weryfikacja płatności i inne.

Proof of Work

Aby zrekompensować wzrastającą szybkość sprzętową oraz zmieniające się z czasem zainteresowanie dbaniem o węzły, poziom trudności proof-of-work ustalany jest przy pomocy średniej ruchomej celującej w średnią liczbę bloków na godzinę. Jeśli są one generowane zbyt szybko, poziom trudności wzrasta.

Bitcoin Whitepaper pdf

bitcoin_pl

Źródło pliku: https://bitcoin.org/files/bitcoin-paper/bitcoin_pl.pdf

Zastrzeżenia prawne
Serwis KryptoNowosci.pl ani w całości ani w części nie stanowi „Rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Sprawdź informacje na stronie Zastrzeżenia prawne.

Sprawdź też poniższe wpisy

Skomentuj